Zepsuty laptop dla wielu osób jest sporym problemem, ponieważ wtedy nie będą oni mogli na nim pracować. Dodatkowo trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami, wiążącymi się albo z naprawieniem, albo z kupieniem sprawnego sprzętu. Często przyczyną awarii są różne usterki na płytach głównych. W przypadku niektórych modeli wiadomo wręcz, co psuje się najczęściej, jeżeli inżynierowie zrobili jakieś błędy przy projektowaniu. Jeżeli faktycznie zdarzy się coś takiego, to trzeba zastanowić się dobrze co robić. W niejednym bowiem przypadku skuteczne naprawienie takiej płyty jak najbardziej będzie wykonalne, ale nie zawsze będzie ekonomicznie opłacalne. To ma miejsce na przykład jeśli się zepsuje układ graficzny.
Bez żadnego problemu takie układy można znaleźć w sklepach, lecz ich koszt sięga kilkuset złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć pracę. A za podobną kwotę kupić można używany, porównywalny sprzęt, i nie bawić się w żadne naprawy. Ale dużo usterek, na przykład związanych z zasilaniem, da się naprawić znacznie taniej, i wówczas faktycznie warto się na coś takiego zdecydować. Ale bez diagnozy trudno będzie określić koszty naprawy, a ta jest możliwa wyłącznie po dostarczeniu sprzętu do serwisu. Przeważnie taka diagnoza polega na rozmontowaniu laptopa i weryfikacji napięć w poszczególnych charakterystycznych punktach.
Z tego też powodu serwisanci korzystają niejednokrotnie ze schematów płyt głównych danych producentów, jakie znaleźć na przykład można w internecie. Starczy w wyszukiwarce wpisać hasło boardview dell, a następnie przeglądnąć zwrócone wyniki. Jeżeli namierzy się uszkodzenie i właściciel laptopa zdecyduje się na naprawę, to będzie ją jeszcze trzeba dobrze zrobić. Główne płyty to skomplikowane elementy, i wymagają dużej precyzji i dokładności, lecz również i umiejętności osoby, która to wszystko będzie robić. Z tego też powodu do takich napraw potrzebne będą wyspecjalizowane urządzenia, zwykła lutownica i odsysacz na pewno nie wystarczą.
+Tekst Sponsorowany+