Specjalizacja windykacyjna jest coraz popularniejsza. Nowo powstałe korporacje nie działają już na starych zasadach, które przysporzyły windykatorom tak wielu nieprzyjaciół. Teraz stosowana jest głównie miękka windykacja, która tylko w ponadprzeciętnych casusach przechodzi w windykacje twardą. Sektor wierzytelności jest niezmiernie pojemny, w związku z tym windykatorzy muszą zabiegać o kontrahentów – firma faktoringowa wyróżniające się. W ten sposób popularne stały się przedsiębiorstwa działające na zasadach europejskich korporacji windykacyjnych. Do ich dyspozycji zostają windykatorzy telefoniczni, tzw. call centers. Poza tym w siedzibach funkcjonują środki obsługi klienta, komórki obsługi korespondencji.
Kultowa jest również interakcja z kancelariami prawnymi oraz poznanie co to ranking firm faktoringowych. I naturalnie posiadanie w ofercie wskazówek oraz posług prawnika rozróżnia innowacyjne firmy od starych. Tradycyjne formy windykacji często balansowały na granicach prawa, a nawet ją przekraczały. Z tego powodu profesja windykatora kojarzony był jeszcze gorzej aniżeli zawód komornika. Na szczęście dziś takie firmy pomału odchodzą do lamusa, a klienci coraz rzadziej podchodzą do nowych korporacji z rezerwą. Znane i polecane są obecnie firmy faktoringowe. Wierzyciel ma pełne prawo do żądania od dłużnika spłacenia powstałych należności. Jest to roszczenie, którego różne rodzaje powstają w przeróżnych względach. Najpopularniejszym jest żądanie windykacyjne, jakie powstaje w momencie żądania zwrotu długu.
Mówi się o takim żądaniu, że jest niezaskarżalne, gdyż wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu długu. Innym rodzajem jest tzw. żądanie negatoryjne. Chodzi w nim o postulat przywrócenia, np. zawłaszczonego mienia. Poza tym egzystuje roszczenie o zaniechaniu, np. zakłócania ciszy nocnej czy bezprawnego użytkowania z rzeczy należącej do innego człowieka. Co ważne oba roszczenia mają charakter bezwzględny. Jeśli chodzi o roszczenia negatoryjne, których kwestią jest nieruchomość, nie ma mowy o przedawnieniu. Istnieją również roszczenia posesoryjne, w których żąda się przywrócenia położenia faktycznego lub też uprzedniego. Taki rodzaj prawnej zabezpieczający posiadania ma charakter krótkotrwały i po upływie pewnego czasu wygasa.